Épületvillamossági tervezés során az első kérdések között merül fel, hogy pontosan milyen szemléletben készítsük el a villamos kiviteli tervet, mit és hogyan vezéreljünk. Szükséges a teljes épületautomatika, az úgynevezett okos otthon megvalósítása, vagy minden intelligens eszköz a saját vezérlését és applikációját használja. Talán nem is gondolnánk, de az okos otthon egyik legnagyobb előnye pont az, hogy a különálló rendszereket egy egységes rendszerként üzemelteti. Ezért tartjuk fontosnak, hogy a Megrendelő már az első lehetséges alkalommal tájékoztatást kapjon, pontosan milyen lehetőségei vannak, ha épületautomatikával valósítja meg otthonát, építményét.
Természetesen a teljes épület automatizálásnál lehetőség van, csak kényelmi és design elemként szolgáló funkciók megvalósítására is (pl. világítás rendszer vezérlése). Azonban egy okos otthon ennél több, kényelmi funkciókon túl lehetőség van az életünket megkönnyítő és alapvető funkciók megvalósítására, mint a teljeskörű gépészet, locsoló rendszer és az épület teljeskörű monitorozása, stb.
Most akkor milyen lehetőségek vannak, hogyan döntsünk? A válasz mindig az épület felhasználói szokásaiban rejlik. Miként fog működni mégis az épület? Vegyünk egy egyszerű példát.

Egy nyaralóról beszélünk, vagy csak sokszor utazunk külföldre, esetleg távollétünk során mások is bejuthatnak az épületbe, szeretnénk optimalizálni az üzemeltetési költségeket illetve plusz kényelmet vinni otthonunkba, akkor célszerű teljeskörű automatikát alkalmazni, melynek számtalan előnyét (az automatika előnyeit később másik cikkünkben részletezzük) élvezheti a Megrendelő.
Egy olyan családi ház esetében, amit egy idősebb házaspár építtet nagy eséllyel nem szeretnék kizárólag számítógépről, vagy telefonról vezérelni az épület funkcióit, ugyanakkor szeretnének kényelmet vinni otthonukba, illetve a ház fenntartási költségeit optimalizálni. Ebben az esetben a teljeskörű automatika véleményünk szerint elhanyagolható , más megoldások szolgálják a megrendelő érdekeit.
Ilyenkor a legjobb megoldás az épületvillamosság kiviteli tervét úgy megálmodni, hogy az épület úgynevezett hibrid házként funkcionáljon. A hibrid házakban csak bizonyos egységeket (pl. gépészet) automatizálunk, míg más funkciók, mint a világítás hagyományos módon lesz megtervezve. A hibrid ház tervezésének nagy előnye, hogy egy jól átgondolt villamos kiviteli terv során a későbbi üzemeltetést költséghatékonnyá tehetjük mindamellett, hogy az automatika bekerülési költségeit is hatékonyan tervezzük meg.
Mi tudunk segíteni a döntésben.
Bármilyen kérdés esetén forduljon hozzánk bizalommal és kérjük ne feledje, hogy egy okos tervvel mindig könnyebb!
Comments